Wypadanie śluzówki z odbytu u 3-latka

Od ok. miesiąca obserwuję u mojego 3 letniego syna po wypróżnieniu wychodzenie z odbytu 1-3 sinawych kulek, które same chowają się do środka. Podczas wczorajszej wizyty u chirurga, który zbadał dziecko palcem wykluczono hemoroidy i polipy. Stwierdzono, że śluzówka *na godzinie 18* jest wgłębiona, co powstało prawdopodobnie podczas skaleczenia śluzówki twardą kupą, a teraz ta śluzówka jest wypychana na zewnątrz. Zalecono obserwację, gdyż w ciągu kolejnego miesiąca samo powinno się zagoić. Dziś natomiast zaobserwowałam, że z pupy wyszło znacznie więcej niż dotychczas. Bardzo mnie ten stan martwi.

Dziecko wypróżnia się codziennie (1-4 kupy dziennie), nie odczuwa dolegliwości bólowych, nie ma krwi na stolcu, nie ma zaparć (dbam o to by kupy były luźne). Obserwuję u syna wzdęcia, często oddaje śluzowate gazy oraz od dłuższego czasu sporadycznie na kupie pojawiał się śluz.

Zanim pojawiły się wskazane problemy pamiętam, że syn kilka razy wstrzymywał oddanie stolca - byliśmy na spacerze i po prostu musiał *donieść* kupę do domu.

Proszę o poradę, czy mam cierpliwie czekać, czy podjąć działania i jakie?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Na razie według zaleceń chirurga dziecięcego niech Pani obserwuje stan dziecka. Tak jak powiedział chirurg z czasem w najbliższym miesiącu do dwóch śluzówka powinna samoistnie zagoić się. Musi Pani szczególnie uważać na to, żeby dziecko nie miało zaparć, i żeby nie wstrzymywało stolca.