Preparat FEM 7 a podróże samolotem

W grudniu 2007 roku usunięto mi z powodu mięśniaków: macicę z jajnikami i przydatkami. Od ponad roku biorę hormony FEM 7.

W marcu br. zrobiłam mammografię piersi, ponieważ od lutego br. odczuwam lekki ból i pieczenie w lewej piersi. Wynik badania : * Piersi z przewagą tkanki gruczołowej z cechami dysplazji w częściach górnobocznych. Cieni o charakterze TU nie udaje się prześledzić. Mikrozwapnień nie widać. Skóra i brodawki sutkowe bez zmian. BIRADS 1. Ze względu na strukturę piersi wskazane uzupełniające USG*.

Co oznacza wynik mammografii ?
Czy przy zażywaniu hormonów FEM 7 mogą mieć zły wpływ na mój organizm - podróże samolotem?
Mam 49 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

W skali BI-RADS 1 oznacza, że wynik jest negatywny (brak guzów i zmian podejrzanych) piersi symetryczne, bez obecności zagęszczeń, dystorsji utkania i podejrzanych zwapnień.

Z uwagi na to, że Pani piersi mają budowę gruczołową lepszym badaniem jest USG i takie badanie należy wykonać. Myślę, że badanie USG też nie wykaże żadnych zmian w sutkach.

W czasie stosowania FEM 7 zwiększa się ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej. W przypadku długotrwałego unieruchomienia np. w czasie długotrwałego lotu samolotem należy rozważyć przerwanie leczenia 2-3 tyg. przed lotem lub zastosowanie profilaktyki przeciwzakrzepowej w formie podskórnych zastrzyków (heparyny drobnocząsteczkowe).