Usunięcie pęcherzyka żółciowego a znieczulenie

Mam ogromną prośbę. Proszę mi napisać dokładnie, jakie znieczulenie dają lekarze przed usunięciem pęcherzyka żółciowego? Gdzie to znieczulenie dają? Czy może w kręgosłup?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Usunięcie pęcherzyka żółciowego zawsze wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Znieczulenie ogólne polega na zaintubowaniu pacjenta (czyli wprowadzenie rurki do tchawicy) i podawanie leków dożylnych oraz wziewnych gazów, które powodują uśpienie, działają przeciwbólowo i zwiotczają. Pęcherzy żółciowy jest umiejscowiony wysoko w jamie brzusznej, dlatego nie jest możliwe znieczulenie przewodowe („do kręgosłupa”).