Wątroba powiększona, masywnie hyperechogeniczna

W wyniku badania USG lekarz napisał: Wątroba powiększona - w lini środk.-obojczykowej dłg. 20 cm, masywnie hyperechogeniczna - steatosis. Przeczytałem co oznacza - steatosis, ale chciałbym wiedzieć co oznacza reszta wyniku?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Opis USG wątroby wskazuje na proces zwyrodnieniowy jej miąższu na podłożu stłuszczenia (steatosis). Masywnie hyperechogeniczna struktura to struktura, która bardziej odbija ultradźwięki od zdrowej struktury anatomicznej co obrazuje się na ekranie bardziej jasnym odcieniem. Wątroba jest znacznie powiększona (norma do 12 cm). Trzeba będzie zapewne wykonać badania laboratoryjne oceniające wydolność wątroby. O tym musi zadecydować lekarz prowadzący. Być może będzie także po badaniach potrzeba konsultacja hepatologiczna.