Guzek w sutku i powiększone węzły chłonne dołów pachowych

Wykonałam kontrolne badanie mammograficzne piersi. Oto wynik: *Oba gruczoły piersiowe o mieszanym utkaniu gruczołowo-tłuszczowym, w obu piersiach zagęszczenia o typie miernego st. mastopatii, na jej tle drobnych torbieli wykluczyć nie można. W ogonie Spence*a piersi lewej nieregularne zagęszczenie wymaga dodatkowego badania USG. Wyraźnych skupisk patologicznych mikrozwapnień w badaniu RTG nie Wykonałam zalecone USG i dostałam taki opis: *Sutki o budowie gruczołowo-tłuszczowej, z odczynem włóknistym. Przewody mlekowe nieposzerzone. W sutku prawym na godz. 11.00 widoczna jest torbielka o śr. 5,9 mm. W sutku lewym na godz. 14,00 w ogonie Spence*a gruczolako-włókniak? o śr. 7,8 mm. Weryfikacja możliwa jedynie w badaniu BAC. Pojedynczy węzeł chłonny widoczny jest w prawym dole pachowowym w osi dł. 15,5 mm, reaktywny. Węzły chłonne w lewym dole pachwowym w osi dł.18mm, reaktywne.
CO TO OZNACZA? CZY CZEKA MNIE ZABIEG? Mam 42 lata.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

W badaniu mammograficznym nie znaleziono podejrzanych struktur. W USG guzek prawdopodobnie gruczaloko-włókniak (łagodna zmiana nowotworowa) w sutku prawym , który zapewne będzie wymagał biopsji cienkoigłowej z następowym badanie histopatologicznym celem dokładnego określenia struktury guza. Torbielka to zapewne objaw zwyrodnienia gruczołu sutkowego - do obserwacji. Węzły chłonne w dołach pachowych są zapewne odczynowo powiększone czyli pozapalne (często powstają w skutek golenia sobie dołów pachowych jako wynik mikrourazów).