Wczesny rak szyjki macicy

Tarcza - carcinoma planoepitheliale praecipue praeinvasivm cum microinvasione incipienta stromae (pT1a) kanał -endocervix normalis.

Proszę o interpretację wyniku badań i konsultacje.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Tłumaczenie na język polski brzmi:
tarcza - rak płaskonabłonkowy szczególnie przedinwazyjny z mikronaciekaniem początkowym zrębu
kanał - śluzówka kanału szyjki prawidłowa

Jest to rak w okresie wczesnej inwazji. W odniesieniu do raka szyjki macicy wyróżnia się takie stadium, w którym – przy dostatecznie szerokim miejscowym usunięciu zmiany - nie ma ryzyka wznowy lub przerzutów guza. W klasyfikacji TNM oznacza się je jako pT1a.

Z tym wynikiem należy skonsultować się z ginekologiem. Będzie potrzebny zabieg usunięcia miejscowego zmiany. O zakresie resekcji zadecyduje ginekolog.