Torbiel szyszynki

Co to znaczy zwapniona torbiel szyszynki? Czy to postac rakotwórcza. Jestem bardzo zaniepokojona, poniewaz wykryto u mnie niedawno torbiel szyszynki o wymiarach 13 mm. Lekarz stwierdzil, ze jest lekko zwapniona. Nie wiem co to oznacza i jak sie to schorzenie leczy? Czy farmakologicznie czy tylko chirurgicznie? Co to jest w ogole torbiel szyszynki? Czy to nowotwor? Czy można z tym zyc? Czesto mam uczucie mocnego sciskania na gorze w glowie i uczucie przy tym krwi w nosie. Boje się, ze kiedys dostane wylewu. To jest bardzo nieprzyjemne. Trwa to sekunde i za chwile przechodzi. Niestety powtarza sie co chwile i tak przez kilka dni.

Czy to wzmożone cisnienie wewnatrzczaszkowe? Czy to jest grozne?
Mam 25 lat. Nieregularne okresy i wysięki z piersi.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Guzy szyszynki ze względu na lokalizację blokują przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego, co skutkuje wzrostem ciśnienia śródczaszkowego i pojawieniem się objawów tj. ból głowy, nudności, wymioty.

Leczenie zależy od rodzaju guza szyszynki, jego wielkości i stanu chorego. W przypadku torbieli, które najczęściej wykrywa się przypadkowo, należy jedynie monitorować zmianę. Jeśli jednak daje nasilone objawy może wymagać leczenia operacyjnego. Z wiekiem szyszynka ulega fizjologicznemu zwapnieniu (3-5mm). Zwapnienia powyżej 1cm wskazują na guz szyszynki.

Warto by było z wynikami badań udać się na konsultację do neurochirurga (o tym musi zadecydować lekarz prowadzący).