Czy da sie zidentyfikować szwy po kolorze?

Odbyłem niedawno zabieg obrzezania częściowego. Lekarz założył mi szwy rozpuszczalne. Jest ich sporo i martwię się, że nie wypadną zbyt szybko. Słyszałem, że jeśli szwy są pozostawione w organizmie na zbyt długo, może to wywołać komplikacje. Stąd pytania:
1. Czy da sie zidentyfikować jakie mam założone szwy po kolorze (moje są czarne lub ciemnobrązowe)?
2. Co zrobić jeśli nie wypadną po 10 dniach? Czy udać sie do lekarza i poprosić o zdjęcie szwów?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety nie ma możliwości identyfikacji szwów. Obecnie na rynku jest tyle firm produkujących szwy, że trudno określić po wyglądzie co to za szew. Jeśli szwy nie wypadną do dwóch tygodni niech Pan uda się do lekarza, aby usunął szwy. Zbyt długie utrzymywanie szwów może tylko doprowadzić do brzydszej blizny. Ale w tej okolicy raczej to nie ma znaczenia.