Usunięcie pęcherzyka laparoskopowo a skaza krwotoczna

Mam 1cm kamień w pęcherzyku. Objawy słabe, ale pojawiają się coraz częściej, podobnie jak wzdęcia i biegunki. Poza tym w niedalekiej przyszłości planuję ciążę. Czy w związku z tym mogę usunąć pęcherzyk laparoskopowo, jeśli mam chorobę von Willebranda- typ 2? Obecnie objawy krwotoczne słabe, w przeszłości miałam wycinany wyrostek - operacja bez powikłań, oprócz niewielkiego krwotoku w nocy - po zabiegu. Mam 33 lata.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Pęcherzy żółciowy można usunąć w sposób planowy, najlepiej metodą laparoskopową (małe rany, mała możliwość krwawień). Okres śród- i pooperacyjne należałoby zabezpieczyć używając koncentratu czynników krzepnięcia. O wszystkim zadecyduje chirurg przed zabiegiem.