Gazy z rany pooperacyjnej po usunięciu jelita grubego z zespoleniem

Mój Ojciec (56 lat) przeszedł operację usunięcia zmiany adenocarcinoma wraz z dwoma segmentami jelita grubego. Dokonano tego bez wyłonienia kolonostomii i z zespoleniem. Do tej pory wszystko przebiegało prawidłowo lecz dziś odkryto ropień i ranie pooperacyjnej, nacięto go i zdrenowano. Nie to jest jednak problemem. Chory odczuwał ruchy w jamie brzusznej po czym worek zbierający płyn z sączka umieszczonego w ranie nagle wypełnił się powietrzem. Nadmienię, iż chory wczoraj oddał *stolec* tj. rzadki płyn delikatnie podbarwiony na kolor pomarańczowy a dziś już nie podbarwiony. Chory pije 1,5/2 l płynów i otrzymuje kleik w ilości 1 kubek okolo 300ml 3x/dzień.

Czy mogło dojść do perforacji jelita? Chory po zdarzeniu nie odczuwa bólu i nie gorączkuje.
Czy możliwe jest, że gazy, które uszły to jeszcze efekt otwarcia jamy brzusznej?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Pacjent na pewno nadal wymaga bacznej obserwacji. Rzeczywiście oddane gazy do worka zbierającego ciecz z rany mogą być oznaką opróżnienia się jamy brzusznej z powietrza zaległego po zabiegu jak i objawem perforacji jelita lub nieszczelności zespolenia. Jeśli to jest przerwanie ciągłości jelita w worku po pewnym czasie w przeciągu doby do dwóch powinna pojawić się treść jelitowa.