Naevus melanocyticus compositus praecipue dermalis

Otrzymałam wynik badania histopatologicznego, rozpoznanie: Naevus cutis mammae dex, rozpoznanie histopatologiczne: naevus melanocyticus compositus praecipue dermalis. Excisio completa. To ostatnie to wiem, ze wycięto całkowicie. Czy moze mi dr powiedziec co oznacza reszta? Co to jest? Jakie jest dalsze leczenie? Czy to co mi wycięto to znamię nowotworowe?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

W języku polskim samo rozpoznanie wstępne brzmi: Znamię skóry sutka prawego zaś rozpoznanie histopatologiczne: Znamię melanocytarne (zbudowane z komórek barwnikowych), złożone przeważnie skórne. Wycięte całkowicie.
Znamię barwnikowe jest skutkiem nadmiaru komórek barwnikowych skupionych w określonej okolicy skóry. Nie jest to żaden nowotwór. Jednak czasami taka zmiana może zezłośliwieć przechodząc w formę czerniaka. Całkowite wycięcie znamiona jest jednoznaczne z zakończeniem procesu leczniczego.