Zszyte ścięgno Achillesa a wystające nici

Jestem po zabiegu zszycia ścięgna Achillesa. Zerwanie było całkowite. W tej chwili uczęszczam na rehabilitacje i podczas jednej z sesji rehabilitant zauwazyl wystajaca nitke o innym kolorze niz ta, ktora zszyta byla zewnetrzna rana. Na 99 % jest to nic uzyta do zszycia sciegna. Czytalem juz na forum, ze zdarza sie wydostanie sie nici na zewnatrz i w zasadzie nie powinno to powodowac zadnych problemow. Moje pytanie jest inne. Jesli czesc szwu wystaje na zewnatrz nalezy sie spodziewac, ze szew nie zostal jeszcze wchloniety (czytalem ze trwa to 8-9 miesiecy). Zastanawiam sie czy tym wystajacym szwem moje operowane sciegno nie jest *przytwierdzone* do skory i czy mozna nadal stosowac rehabilitacje rozciagajaca sciegno? Boje się, ze w pewnym momencie naprezone sciegno bedac trzymane szwem wystajacym na zewnatrz poprostu zerwie sie ponownie. Czy istnieje taka mozliwosc?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Szwy podskórne na pewno nie przywiązują ścięgna Achillesa do skóry, niech się Pan o to nie martwi. Ścięgno to musi być przytwierdzone do przyczepu ścięgna do kości piętowej, a nie do skóry, gdyż nie spełniałoby swojej funkcji. Z tym problemem najlepiej udać się na kontrolę do ortopedy. Możliwe, że szwy trzeba będzie przyciąć w granicach skóry (szwy wystające raczej się nie wchłoną). Oczywiście nadal należy się rehabilitować. Nie ma podstaw do niepokoju.