Kamica pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych a dieta

Dwa miesiące temu stwierdzono u mnie kamicę pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych. Dostałam mechanicznej żółtaczki. Miałam już oczyszczone przewody żółciowe metodą endoskopową i założoną protezę, a ostatnio usunięty laparoskopowo pęcherzyk żółciowy. Czeka mnie jeszcze (mniej więcej za dwa miesiące) ponowna endoskopia - usunięcie protezy i ewentualne ponowne oczyszczenie przewodów. We wstępnych badaniach stwierdzono u mnie także wtórne uszkodzenia wątroby. Jestem osobą otyłą i podejrzewam, że zaostrzenie wcześniej nieuświadamianej choroby miało miejsce po kuracji odchudzającej (prowadzonej pod okiem lekarza). Od dwóch miesięcy jestem na diecie wątrobowej. Chciałabym nie tylko dowiedzieć się, jak długo będę musiała tę dietę utrzymywać, ale także jak odżywiać się później, aby uniknąć podobnego typu schorzeń. Czytałam nieco o przyczynach kamicy i mogę bez wątpienia wykluczyć czynnik genetyczny w moim przypadku. Sądzę w związku z tym, że dieta ma tu kluczowe znaczenie. Czy może mieć na to również wpływ spożywana woda i jej jakość?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Na pewno trzeba utrzymać dietę wątrobową do miesiąca po ostatnim zabiegu jaki będzie miała Pani przeprowadzony. Potem ewentualnie można powoli wrócić do swoich dotychczasowych przyzwyczajeń dietetycznych, ale oczywiście w granicach rozsądku. Niestety czasami tak bywa (miałem już kilka takich przypadków), że w trakcie odchudzania dochodzi do zaostrzenia kamicy pęcherzyka żółciowego i do powikłań tej choroby.

W diecie głównie trzeba unikać pewnych pokarmów. Można poczytać o tym na stronie http://www.echirurgia.pl/diety/dieta_pecherzyk.htm

Woda i jej jakość może mieć niewielki wpływ na powstawanie złogów w organizmie. Najlepiej używać wód niskozmineralizowanych, oczywiście dobrej jakości.