Postępowanie po operacyjnym wycięciu guzków krwawniczych

Jestem tydzień po operacyjnym wycięciu żylaków. Przez 2 lata byłam leczona farmakologicznie, nabawiłam się tylko anemii. Przy wypisie dostałam zalecenia: leki przeciwbólowe, nasiadówki z kory dębu, nie objadać się ziemniakami i chlebem. Od powrotu do domu (4 dni) mam same kłopoty. Kłopoty z załatwianiem się, krew przy oddawaniu stolca, wyczuwalna zmiana w okolicy odbytu przypominająca kawałek żyłki, otarcia i podrażnienie z powodu wyciekającej z odbytu cieczy. Jak pielęgnować odbyt po takiej operacji, żeby przyspieszyć gojenie?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Musi Pani zdawać sobie sprawę z tego, że 4 doba po zabiegu to bardzo wczesny okres. Dolegliwości zapewne zaczną się powoli wycofywać dopiero w 2-3 tygodniu po zabiegu. Zalecenia oczywiście podtrzymać jak wyżej. Można zastosować delikatne środki przeczyszczające ziołowe, aby nie doprowadzić do zaparć. Preparaty diosminy stale zażywać. Dokładne podmywać codzienne i po każdym stolcu okolicę ujścia odbytu chłodną wodą z mydlinami. Po podmyciu osuszyć szparę międzypośladkową, najlepiej papierowym ręcznikiem.