Przepuklina pępkowa u ciężarnej

Synowa jest w 18 tygodniu ciąży. Od ok. miesiąca cierpi od czasu do czasu na przepuklinę pępkową. Lekarz ginekolog twierdzi, że trzeba czasu, aby ona ustąpiła. Ostatnio coraz bardziej to jej dokucza. Następna wizyta u ginekologa za 2 tyg.
Czy zaleca Pan operację w tej sytuacji? Jakie środki zapobiegawcze można przedsięwziąć? Jakie przeciwbólowe?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jedynym skutecznym sposobem leczenia przepukliny pępkowej jest operacja. Jednak w czasie ciąży odradzam wszelakiego typu zabiegów. Czasami zdarza się, że po porodzie przepuklina może samoistnie zaniknąć. Dlatego w chwili obecnej jedynie obserwacja przepukliny jest wskazana. Gdyby doszło do ostrych objawów bólowych połączonych ze wzdęciami pilnie trzeba zgłosić się do szpitala. Może to świadczyć o niedrożności co wymaga pilnej interwencji chirurgicznej. Z uwagi na ciążę noszenie pasa przepuklinowego oraz stosowanie środków przeciwbólowych jest przeciwwskazane. W czasie dolegliwości bólowych można ewentualnie zastosować doraźnie No-Spe (proszę przedyskutować to z ginekologiem) oraz ciepłą kąpiel.