Wodniak jądra po operacji żylaków powrózka u chłopca

Stwierdzono po okresie 19 po operacji żylaków powrózka nasiennego miesięcy wodniaka jądra u chłopca 12 lat. Czy już się nie wchłonie? Czy jest niebezpieczny i czy zabieg jest potrzebny i groźny?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety, ale wodniak już najprawdopodobniej nie wchłonie się. Trzeba go usunąć. Jeśli nic się z tym wodniakiem nie zrobi może dojść do zaniku funkcji jądra, a w następstwie do niepłodności. Dlatego nie ma co zwlekać z operacją. Zabieg jest krótki, mało skomplikowany i praktycznie nie występują większe powikłania.
Z powikłań najczęściej występuje przemijający obrzęk jądra, zropienie rany pooperacyjnej oraz bardzo rzadko po dłuższym okresie wznowa wodniaka.