Przyczyna żółciowego zapalenia żołądka

Gastroskopia wykazała żółciowe zapalenie żołądka , w okolicy części odźwiernikowej błona śluzowa przekrwiona, pstra, dużo żółci w żołądku. USG wykazało stan zapalny pęcherzyka żółciowego - o pogrubiałych ściankach - wszystko przez okropne odżywianie. Lekarz powiedział, że leczy się to farmakologicznie. Na pęcherzyk dostałam lek. Mam pytanie dlaczego ta żółć dostaje się do żołądka - czy to przez ten stan zapalny pęcherzyka? Czy jak się to zaleczy wszystko wróci do normy? Bo wiem, że istnieje coś takiego jak refluks żółciowy i że on jest spowodowany kłopotami z odźwiernikiem żołądka. Bardzo proszę o odpowiedź, bo nie wiem czy jestem dobrze leczona - nie dostałam żadnych leków wiążących żółć.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Przyczyną żółciowego zapalenia błony śluzowej żołądka jest właśnie zarzucanie treści dwunastniczej do żołądka (refluks) w skutek niewydolności skurczowej odźwiernika. Zapalenie pęcherzyka żółciowego jest sprawą odrębną i prawdopodobnie jest spowodowane niewłaściwymi nawykami żywieniowymi. Zapalenie pęcherzyka żółciowego nie ma nic wspólnego z refluksem żółciowym, to odrębne schorzenia, które w pewnym jednak stopniu mogą być skorelowana. W czasie zapalenia pęcherzyk może mieć problemy z magazynowaniem żółci i żółć wtedy bezpośrednio, bez przerw międzyposiłkowych jest wydzielany do przewodu pokarmowego.