Zmiana ogniskowa, hypoechogeniczna w piersi - biopsja czy wycięcie guzka?

Wynik badania usg: sutki o budowie gruczolowo- tluszczowej, w sutku prawym na godz. 11 ok. 6 cm. od brodawki zmiana ogniskowa, hypoechogeniczna o nieco niereguralarnych obrysach o wymiarach 10x6 mm, sutek lewy bez zmian ogniskowych, przewody mlekowe nie poszerzone, wezly chlonne nie powiekszone.

WYNIK MAMOGRAFII. : sutki o budowie gruczolowej. Palpacyjnie w sutku prawym na zawnetrznym zarysie, na godzinie 10, wyczuwalne jest zgrubienie okolo 10 mm -zmiana stwierdzana w badaniu USG. W badaniu mammograficznym zmian podejrzanych o zlosliwosc i patologicznych mikrozwapnien nie stwierdza sie. Doly pachowe prawidlowe - BIRADS I.
BYLAM u onkologa, ktory zalecil mi badanie BAC, z tego co wiem to jest biopsja, a tego bardzo sie boje, gdyz nie zawsze jest bezpieczna. Robac USG pani radiolog stwierdzila, ze jest to wlokniak i dostalam tabletki w postaci witaminy A +E na okres 3 miesiecy, a lekarz onkolog stwierdzil, ze jest to do usuniecia i nie mam pojecia teraz co mam robic, kogo sluchac?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Na podstawie obrazu USG nie można na pewno stwierdzić, że zmiana guzowata to gruczolakowłókniak lub włókniak. Tak samo nie wyjaśni tego do końca biopsja cienkoigłowa (BAC - preparat cytologiczny, a nie histopatologiczny) czym w 100% jest ta zmiana. Najlepiej, aby diagnostyka była pełna byłoby usunąć guzek w całości i poddać badaniu histopatologicznemu tak jak sugeruje onkolog.