Usunięcie żylaków powrózka a erekcja penisa

Ostatnio pytałem o to czy żylaki powrozka wpływają na stan erekcji.
Chciałbym się dowiedzieć jeszcze czy usunięcie ich niesie za sobą jakieś konsekwencje? Czy mogę już nie mieć erekcji? Lub czy może ona się jeszcze bardziej zmniejszyć? Czy zabieg jest ryzykowny i jakie jest ryzyko przeprowadzenia go? Chciałbym się też dowiedzieć co trzeba robić po usunięciu?
Jakieś szczegóły na ten temat, ponieważ mój lekarz nie był widocznie na tyle kompetentny aby udzielić mi wyczerpującej odpowiedzi.
Od 1,5 roku mam zgrubienie na lewym powrozku. Byłem u specjalisty urologa. Polecił mi usunięcie żylaków, wydał mi skierowanie i czekałem na kontakt ze strony szpitala. Nie otrzymałem żadnej informacji.
Natomiast zastanawiam się czy te żylaki z czasem się nie rozrosną i czy się nie przerzucą na dalsze części powrozka? Czy też te żylaki powodując jakikolwiek ucisk wpływają na erekcję? A konkretnie na twardość penisa podczas wzwodu?
Chciałbym się dowiedzieć tego, dlatego, że nie mam problemów z doprowadzeniem członka do poprawnej dobrej i twardej erekcji, ale jego szybkie wiotczenie. Chciałbym się dowiedzieć co w takiej sytuacji mam zrobić?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Bardzo rzadko po usunięciu żylaków powrózka nasiennego metodą klasyczną może wystąpić niedokrwienie jądra powodujące jego zapalenie w przypadku pozostawienia zbyt wąskiego otworu dla powrózka nasiennego. Powikłaniem tego zapalenia może być wodniak jądra. Po zabiegu mogą długo utrzymywać się dolegliwości bólowe jądra i pachwiny oraz obrzęk jądra.

Podwiązanie żylaków jest operacją mającą na celu usunięcie nieprawidłowych naczyń. Operacja ta jest zwykle wykonywana w ramach chirurgii jednego dnia, umożliwiając pacjentowi powrót do domu w dniu zabiegu. Przeprowadza się ją w znieczuleniu ogólnym. Istnieje również możliwość wykonywania zabiegu metodą laparoskopową.

Po zabiegu można odczuwać umiarkowane dolegliwości bólowe, które mogą być łagodzone lekami przeciwbólowymi. Zabieg jest bezpieczny i związany z małym ryzykiem operacyjnym jak i pooperacyjnym.

Sam zabieg usunięcia żylaków powrózka nasiennego jak i same żylaki nie mają wpływu na stan erekcji. Niestety żylaki mogą cały czas powiększać się i narastać choć nie jest to regułą.

Aby zająć się specjalistycznie zaburzeniami stanu erekcji najlepiej w tej sprawie skontaktować się z andrologiem.