Powiększona śledziona do 13,5 cm - co dalej?

Mam pytanie odnośnie mojej śledziony. Otóż 5 lat temu przeszedłem nowotwór złośliwy jądra. Obecnie wszelkie badania mieszczą się w normach z wyjątkiem tej śledziony. Po badaniu usg otrzymałem taki wynik: śledziona w osi długiej około 13,5 cm o homogennym echu wewnętrznym. Ogólne wnioski: SPLENOMEGALIA. Troszkę mnie to niepokoi aczkolwiek markery nowotworowe i morfologię krwi mam w porządku. Czy to może oznaczać coś poważnego? Lekarz rodzinny nic na to nie powiedział. Dodam ze mam wzrostu prawie 190 cm i ważę 85 kg.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Myślę, że to raczej nic niepokojącego tym bardziej, że morfologia krwi jest prawidłowa (głównie chodzi o poziom płytek krwi). Powiększenie śledziony do 13,5 kwalifikuje się do splenomegalii niewielkiego stopnia. Myślę, że Pana śledziona nie jest raczej powiększona tylko anatomicznie większa z powodu Pana wielkości czyli wzrostu i wagi ciała. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości radzę skonsultować się z hematologiem. Oczywiście okresowo wymagana kontrola USG (co około pół roku).