Kamień z pęcherzyka żółciowego może przedostać się do trzustki?

Czy kamień z pęcherzyka żółciowego może przedostać się do trzustki? Obecnie przeprowadzam kurację ziołową pomocną w kamicy żółciowej mającą wspomóc. Czy taka kuracja przepisana przez irydologa może zaszkodzić na inne organy chodzi mi o trzustkę? Irydolog twierdzi, że nie, a że złóg 15 mm może się rozpuścić w ciągu dwóch miesięcy.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Nie ma takiej możliwości, żeby kamień z pęcherzyka żółciowego dostał się do trzustki, a już na pewno nie tak duży jak 15 mm średnicy. Nie znam żadnej skutecznej terapii zachowawczej rozpuszczającej złogi w pęcherzyku żółciowym, a już na pewno nie tak duże złogi. Jedynym skutecznym i potwierdzonym naukowo sposobem pozbycia się kamicy pęcherzyka żółciowego jest jego całkowite wycięcie wraz ze złogami. Wskazaniem do tego jest objawowa kamica pęcherzykowa.
Myślę, że taka kuracja ziołowa nie zaszkodzi na trzustkę, ale wątpię, że pomoże w wyleczeniu kamicy pęcherzyka żółciowego.