Przełyk Barretta i jego leczenie

Od kilku lat leczę schorzenie zwane refluksem żołądkowo-przełykowym. W wyniku badania gastroskopowego błony śluzowej przełyku oraz błony śluzowej żołądka z pobraniem próbek do badania biopsyjnego wykonanej kilka dni temu, otrzymałem wynik z opisem po łacinie:

1. Gastritis chronica (+), atrophica (++), exacerbata haemorrhagica superficialis.
2. Metaplasia mucosae oesophagi modo Barrett.

Uprzejmie proszę o przetłumaczenie wyniku badania na język polski oraz poinformowanie mnie, czy schorzenie to jest groźne?

Obecnie stosowane leczenie są leki przeciw refluksowi i chorobie wrzodowej oraz lek na współistniejące schorzenie IBS. Kontrolna gastroskopia zalecana jest do wykonania za ok. 2 miesiące.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Rozpoznanie na język polski brzmi:
1. Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka (nasilenie 1 w skali do 3), zanikowe (nasilenie 2 w skali do 3), zaostrzone, krwotoczne, powierzchowne.
2. Metaplazja (zamiana jednego nabłonka w drugi) śluzówki przełyku jak w przełyku Barreta.

Przełyk Barretta to obecność nabłonka walcowatego z niekompletną metaplazją jelitową w dolnym odcinku przełyku.
Przełyk Barretta rozwija się z reguły jako powikłanie choroby refluksowej przełyk. W obrębie metaplazji żołądkowej często dochodzi do rozwoju nadżerek i/lub trudno gojących się owrzodzeń, których efektem mogą być zwężenia na poziomie połączenia żołądkowo-przełykowego. Udowodniony jest także związek przełyku Barretta z gruczolakorakiem przełyku - prawdopodobieństwo rozwoju raka u osób z przełykiem Barreta jest od 30 do 50 razy większe niż w ogólnej populacji.

Więcej informacji jest na stronie: http://www.echirurgia.pl/przelyk/przelyk_barretta.htm

W Pana przypadku jest to łagodna postać przełyku Barretta oraz niewielkiego stopnia zapalenie błony śluzowej żołądka. Wymaga leczenia jak dotychczas i kontroli gastroskopowej.