Mikrokamica pęcherzyka żółciowego

Mój 21 letni syn jest 8 m-cy po leczeniu operacyjnym-zespolenia omijające przewowodowo-jelitowe i żołądkowo-jelitowe z powodu guza zapalnego głowy trzustki (Roux-Y). Guz cofnał się. W aktualnym badaniu EUS trzustka bez zmian ogniskowych, w obrębie głowy pojedyncze 2 cechy PZT.

Aktualnie bilirubina- 1,2 mg/dl, fostataza zasadowa 139,9 U/L, pozostałe wyniki w normie.
Jestem bardzo niespokojna, ponieważ nie jest znana przyczyna tej choroby. Badania USG oraz 4 krotnie tomografem komputerowym nie wykazały złogów w drogach żółciowych ani w pęcherzyku żółciowym. Słyszałam, że m.in. przyczyną może byc mikrokamica pęcherzyka żółciowego. W niedawno wykonanej endosonografii (EUS) nie uwidoczniono pęcherzyka, ponieważ jest przesłonięty przez pętlę jelitową.

Jakie badania trzeba wykonać, żeby wykryc lub wykluczyc mikrokamicę pęcherzyka zółciowego, czy badanie rezonansem magnetycznym (MRCP) może to ujawnic?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Najlepszym sposobem rozpoznania kamicy pęcherzyka żółciowego (nawet drobnych złogów lub tak zwanego błota żółciowego lub zagęszczenia żółci) jest zwykłe badanie USG jamy brzusznej. Ani rezonans magnetyczny ani tomografia komputerowa może nie rozpoznać drobnych złogów w pęcherzyku żółciowym.

Czasami brak jakichkolwiek powodów wystąpienia przewlekłego zapalenia trzustki (około 1-5% przypadków). Jest to tzw. samoistne zapalenie trzustki. Może właśnie w przypadku Pani syna doszło do zapalenia trzustki tego bez uchwytnej przyczyny.