Przewlekły katar u dziecka a znieczulenie do operacji

U mojego synka wykryto przepuklinę pachwinową. Na konsultacji w poradni szpitalnej zalecono operację. Przed operacją syn ma mieć robione badania, na badania ma przyjść zdrowy, wolny od infekcji. To samo dotyczy się samej operacji. W związku z powyższym mam pytanie dotyczące kataru, który pojawia się u syna na trzy, cztery dni a następnie znika na kolejne dwa trzy dni. Czy może być poddany operacji. Katar pojawia się nagle jest lekko zielonkawy a podczas trwania nie występują inne objawy typu gorączka, kaszel. Obawiam się, że katar skończy się dopiero w prawdziwe lato, w ubiegłym roku tylko w miesiącu sierpniu było wszystko dobrze, bez żadnych infekcji. Czy taki katar jest wystarczającym przeciwwskazaniem do wykonania operacji, ewentualnie kto może ocenić stan zdrowia syna i zdecydować o możliwości wykonania operacji? Dlaczego nie można przeprowadzać operacji podczas tego typu infekcji? Syn ma 2,5 roku, operacja ma być wykonywana przy znieczuleniu ogólnym.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Przed samą operacja syna zbada anestezjolog i to on zadecyduje czy dziecko nadaje się do znieczulenia ogólnego. Opisywany przez Pana katar jest prawdopodobnie pochodzenia alergicznego, a nie infekcyjnego. Taki katar raczej nie jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu w znieczuleniu ogólnym.

Przewlekły katar należy zdiagnozować najlepiej u alergologa.