Kiedy należy usuwać tłuszczaki?

Miałam ostatnio usuwane metoda tradycyjna, przez lekarza chirurga trzy tłuszczaki, które umiejscowiły się w górnej części uda prawego (zewnętrzna strona) i lewego (wewnętrzna strona). Jestem ponad tydzień po zabiegu, ale wykryłam jeszcze w tych samych okolicach następne, chociaż jeszcze bardzo małe. Poprzednie były już na tyle duże, że zdecydowałam się na zabieg, głownie z powodów estetycznych. Moje pytanie brzmi, czy warto usuwać również tak małe tłuszczaki, czy poczekać aż staną się większe?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Nie ma raczej sensu usuwać wszystkich tłuszczaków jednoczasowo i bez ograniczeń. Jeśli są małe, słabo wyczuwalne, nie sprawiają dolegliwości, nie wywołują estetycznych problemów radzę poczekać. Jeśli zaczną powiększać się (zwłaszcza w szybkim tempie) i ewentualnie dawać dolegliwości wtedy można je usunąć.