Leczenie oszczędzające raka sutka

Naciek nowotworowy w odległości minimum 0,5 cm od przedniej linii cięcia. W wycinkach z pozostałych linii odcięcia nie stwierdzono utkania nowotworowego. W miąższu gruczołu poza guzem stwierdzono włóknienie i szkliwienie, ogniska wewnątrzprzewodowe o charakterze brodawczaków.
pTNM - pT1cNxMy

To wynik badania histopatologicznego. Niedawno pisałam do Pana w sprawie mojej mamy. Rozpoznanie: Ca mammae sin.

Przeczytałam w Internecie, ze jest to pierwszy stopień zaawansowania raka ale nie wiem co oznacza litera y przy M oraz nie rozumiem oznaczenia Nx.

Czy ten wynik oznacza coś złego? Co oznaczają te włoknienie, szkliwienie itd.? Wiem że guzek jest mały i mam nadzieję, ze uda się pokonać mojej mamie raka.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Guz jest niewielki do 2 cm. Nx oznacza nie można ocenić okolicznych węzłów chłonnych (brak takowego materiału), a My to myślę, że chodzi o Mx (nie używa się w klasyfikacji TNM litery y) czyli też nie można ocenić przerzutów odległych (brak takowych danych klinicznych). Nowotwór o takiej wielkości może być leczony oszczędzająco. Margines zdrowej tkanki gruczołowej jest dość mały. Może, więc zajść potrzeba poszerzenia marginesu czyli docięcia okolicznych tkanek loży po guzku oraz usunięcia dodatkowo zawartości dołu pachowego (węzłów chłonnych pachy). Następowo będzie konieczna radioterapia, a może także chemioterapia. Jednak o dalszym leczeniu powinien zadecydować onkolog. Nie mogę w tej sprawie wypowiadać się kompetentnie, gdyż nie znam szczegółów klinicznych pacjentki.

Włóknienie i szkliwienie to tylko objaw zwyrodnienia tkanki gruczołowej, bez istotnego znaczenia klinicznego.