Pogrubiałe ściany pęcherzyka leczyć przed zabiegiem cholecystektomii?

W badaniu USG jamy brzusznej opisano złogi do 7mm w pęcherzyku żółciowym. Sciany pęcherzyka pogrubiałe do 4 a nawet 11 mm. Za tydzień mam termin na oddziale chirurgii wycięcia pęcherzyka. Czy do tego czasu powinienem przyjmować antybiotyk lub inny lek na zmniejszenie stany zapalnego ? Dodam, że od paru dni mam ciągły ból całej jamy brzusznej oraz pleców. Biorę leki przeciwbólowe. W nocy ból potrafi być nie do zniesienia więc ilość branych w/w leków znacznie wzrasta. Bóle nocne , parogodzinne mam prawie co noc od około miesiąca. Od paru dni ból nasila się w nocy ale również w dzień ma charakter ciągły.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Pogrubienie ściany pęcherzyka żółciowego świadczy o toczącym się procesie zapalnym. Myślę, że warto byłoby przed zabiegiem włączyć antybiotykoterapię celem zahamowania procesu zapalnego. Dzięki temu sam zabieg będzie bezpieczniejszy i technicznie prawdopodobnie łatwiejszy. O tym jednak musi zadecydować lekarz prowadzący.