Brodawkowaty rak tarczycy a ciąża

Właśnie się dowiedziałam, że mam raka brodawkowatego tarczycy, ale nie wiem co mam robić. Jestem umówiona na operacje i jestem w ciąży. Czy to grozi mi i dziecku? Jakie byłoby leczenie? Czy mogę być operowana?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Pani choroba w tym stanie jest chorobą interdyscyplinarną. Na pewno o tym czy trzeba operować nie decyduje chirurg, ale wspólnie muszą zadecydować onkolog, ginekolog i anestezjolog. Głównie czy należy to operować w Pani stanie i czy natychmiast decyduje onkolog. Najważniejszym rodzajem leczenia w przypadku raka brodawkowatego tarczycy jest operacja.

Na pewno dużym obciążeniem dla Pani i rozwijającego się dziecka jest znieczulenie do zabiegu, a także sam stan po zabiegu podczas którego będzie usunięta tarczyca. Chodzi o odpowiednie prowadzenie Pani pod względem hormonalnym po zabiegu. Hormony tarczycy mają duży wpływ na Pani stan zdrowia, a szczególnie na rozwój płodu.