Czy w czasie usunięcia guza trzustki można zaoszczędzić dwunastnicę?

Dwa miesiące temu przebyłam operację trzustki po przewlekłym zapaleniu trzustki, metodą Traverso bez zaoszczędzenia dwunastnicy. Czytałam, że po tego typu operacji tyje się trudniej niz z zaoszczędzeniem dwunastnicy.
Czy to jeszcze za wcześnie, czy ja w ogóle już nie przytyję? Chciałabym przytyć chociaż z 5 kg. Staram się jeść dużo i często. Dieta oczywiście jest chuda. Straciłam po operacji dużo kg.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Każda z metod operacji usunięcia guza głowy trzustki związana jest z jednoczasowym usunięciem dwunastnicy (spowodowane jest to wspólnym ukrwieniem tychże narządów). W przypadku resekcji głowy trzustki najczęściej stosuje się dwie metody operacyjne starsza Whipple czyli usunięcie głowy trzustki, dwunastnicy i części dalszej żołądka i młodsza metoda Travesro-Longmire usunięcie głowy trzustki, dwunastnicy z zaoszczędzeniem całego żołądka - patrz strona http://www.echirurgia.pl/trzustka/pankreatoduodenektomia.htm

Nie da się w tej operacji zaoszczędzić dwunastnicy.

Dietę należy oczywiście stosować oraz wspomagać proces trawienia używając substytutów enzymatycznych trzustki. Przy dobrze dobranej diecie i prawidłowym stylu życia myślę, że powinna Pani bez problemu przytyć.