Mięśniak gładko komórkowy (leiomyoma) a desmina i MIB

Dostałem wynik badania histopatologicznego z guzka wyciętego chirurgicznie na kciuku:
Leiomyoma. IHC: desmina+, MIB-1 < 1%.

Czy jest to wyleczalne? Czy jest to poważna sprawa?
Byłem na wizycie u chirurga, ale jak powiedział łagodny nowotwór tkanek miękkich ścięło mnie i zatkało. Nie potrafię rozszyfrować oznaczeń po dwukropku. Mam lat 36.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Mięśniak gładkokomórkowy (łac. leiomyoma) to łagodny nowotwór mięśni gładkich, który zazwyczaj nie prowadzi do rozwoju mięsaka (nowotworu złośliwego). Jest to guz łagodny pochodzenia mezenchymalnego wywodzący się z tkanki mięśniowej. Mięśniak gładkokomórkowy rozwija się z mięśni gładkich. Mięśniaki mogą występować jako guzy pojedyncze lub mnogie. Leczenie mięśniaków jest chirurgiczne i polega na operacyjnym usunięciu guza lub guzów. Usunięcie całkowite guza nie wymaga dodatkowego leczenia.

Desmina to białko występujące tylko w mięśniak. Jest wyznacznikiem rozpoznawczym włokien mięśniowych. Indeks mitotyczny (MIB) określany za pomocą przeciwciał monoklonalnych jest wyznacznikiem stopnia namnażania komórkowego. Im mniejszy tym bardziej dojrzałe komórki co świadczy o łagodności zmiany (<1% - całkowicie dojrzała tkanka, brak złośliwości).