Jak rozpoznać rodzaj kamieni żółciowych?

Mam pytanie na temat leków rozpuszczających kamienie. Nie jest to metoda zbyt popularna chociaż producentami tych leków są uznane koncerny farmaceutyczne. Posiadam kamienie w pęcherzyku żółciowym i zastanawiam się jak można zdiagnozować rodzaj tych kamieni, gdyż wspomniane leki rozpuszczają tylko kamienie cholesterolowe. Jakie badanie może dać jasną odpowiedź?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jeśli kamica pęcherzyka żółciowego jest objawowa najwłaściwszym sposobem postępowania jest leczenie operacyjne. Kamienie w każdej chwili mogą opuścić pęcherzyk i doprowadzić do zatkania dróg żółciowych, a to może wywołać niebezpieczne powikłania (ostre zapalenie trzustki, dróg żółciowych, żółtaczkę mechaniczką). Zastosowanie różnorodnych farmaceutyków może spowodować zwiększenie prawdopodobieństwa zejścia złogów z pęcherzyka i doprowadzenia do powikłań.

Nie ma praktycznie możliwości rozpoznania klinicznego dokładnego składu kamieni żółciowych. Jedynie, gdy kamienie widoczne są na zdjęciach rentgenowskich na pewno zawierają w swoim składzie wapń. Rozpoznanie czy są cholesterolowe czy barwnikowe nie jest możliwe.