Bóle brzucha po usunięciu pęcherzyka żółciowego

Dwa miesiące temu usunięto mi pęcherzyk żółciowy - do tej pory stosowałem dietę wątrobową - ostatnio jednak zacząłem jeść to co jadłem przed zabiegiem choć nadal unikam bardzo tłustych i smażonych potraw. Mimo to odczuwam czasami chwilowe bóle brzucha, a także chlupotanie i zasysanie. Od czterech dni zaraz po pierwszym posiłku muszę iść do toalety w celu nagłego wypróżnienia, które jest najpierw normalne, a następnie wodniste i żółtawe i tak 3-4 razy najczęściej po śniadaniu . Robiłem ostatnio badania krwi i okazało się że mam bardzo wysokie trójglicerydy 372mg - czy to ma jakiś związek z moimi problemami.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Z tego co Pani opisuje wynika, że trzeba wykonać dalszą diagnostykę przewodu pokarmowego. Dobrze by było wykonać USG jamy brzusznej, gastroskopię a nawet może i badanie kolonoskopowe. Biegunkowe wypróżnienia mogą także sugerować stan zapalny trzustki, która w wyniku podrażnienia nie wydzielania enzymów, a to powoduje zaburzone wchłanianie tłuszczów. Na pewno też jest problem z odpowiednim wydzielaniem żółci w wyniku braku pęcherzyka żółciowego. Prawdopodobnie trzeba by włączyć leki powodujące zwiększone wydzielanie żółci oraz sztuczne enzymy trzustkowe.

Myślę, że podniesiony poziom trójglicerydów nie ma wpływu na Pani dolegliwości, ale niestety trzeba zacząć się na hipertriglicerydemie leczyć i stosować odpowiednia dietę.

Dobrze, żeby Pani z tym problemem skonsultowała się z gastroenterologiem.