Drenaż zatoki Douglasa

Dziś mija 8 doba po laparoskopii prawego jajnika, którego koniecznie trzeba było usunąć przez wzgląd na powiększającą się i niereagującą na leki torbiel czekoladową. Moje pytanie dotyczy tego, jak długo może potrwać ten ból i dyskomfort w okolicy pępka, schodzący w dół, tkliwa skóra i czy to jest normalne, że skóra wokół rany jest bardzo twarda? Ogólnie moje samopoczucie jest dobre, rana wygląda dobrze, nic sie nie sączy. Dren miałam wyciągnięty po 2 dobie, a szwy po 6 dobie. To uczucie ciągnięcia jest dla mnie zrozumiałe i ból w miejscu usuniętego jajnika, tylko martwi mnie ta bardzo twarda rana.

Ps.: Co oznacza pojęcie drenażu zatoki Douglasa? Podobno taki zabieg też wykonano podczas operacji.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Rana może być lekko twarda i bolesna nawet 2-3 tygodnie po zabiegu. Powoli jednak ten stan powinien ustępować. Jeśli jednak ma Pani w tej sprawie wątpliwości radzę pójść na kontrolę do ginekologa.

Drenaż zatoki Douglas-a (zachyłek odbytniczo-maciczny) to założenie drenu w czasie zabiegu w najniżej położoną część jamy otrzewnowej brzucha. Dzięki temu płyn jaki tam gromadzi się może swobodnie opuścić jamę brzuszną, a nie zalegać i doprowadzać do stanu zapalnego. Drenaż taki jest także kontrolą czy przypadkiem po zabiegu nie doszło do krwawienia. Jest to rutynowe postępowanie.