Podwyższony poziom anty-TPO a obniżony fT4

Tarczyca o typowej lokalizacji o wymiarach: płat prawy 44x16x15 mm, płat lewy 43x15x14 mm. Cieśń o grubości ok 3mm. Miąższ tarczycy o jednorodnej nieco obniżonej echogeniczności bez ewidentnych zmian ogniskowych. Przepływ krwi w obrębie miąższu tarczycy miernie wzmożony. W okolicy dużych naczyń szyjnych węzły chłonne niepowiększone.

Proszę o pomoc w intepretacji moich wyników z USG tarczycy.

TSH w normie 1,602
FT3 = 3,00
FT4 = 1,07
anty TPO = 138 norma max 35
anty TG = <20

Proszę o pomoc, bo mimo dobrych chyba wyników odczuwam wielki dyskomfort w przełykaniu, może to nerwica, ale wolę sie upewnić.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Wynik badania USG tarczycy jest w normie. W badaniach laboratoryjnych poziom anty-TG (przeciwciał przeciw tyreoglobulinie), fT3 i TSH jest prawidłowy. Podwyższone jest wynik poziomu anty-TPO (przeciwciał przeciw peroksydazie tarczycowej), a obniżony fT4.

Peroksydaza tarczycowa jest główną częścią składową mikrosomalnych antygenów tarczycy, stanowiących integralne białko błon komórkowych. Enzym ten odgrywa podstawową rolę w biosyntezie hormonów tarczycy.

W przypadku podwyższenia anty-TPO podejrzewa się:
> zapalenia tarczycy typu Hashimoto,
> zapalenie tarczycy poporodowe
> zapalenie tarczycy indukowane cytokinami
> chorobę Basedowa
> pierwotny obrzęk śluzakowaty.

Podwyższony poziom anty-TPO może powodować zmniejszenie wydzielania wolnej tyroksyny (fT4).
Wynik dodatni nie może być jednoznaczny z rozpoznaniem schorzenia autoimmunologicznego, ponieważ p/c anty-TPO wykrywa się już u 5% populacji osób zdrowych lub w przypadku wola tarczycy.
Myślę, że dyskomfort w przełykaniu w Pani przypadku nie ma nic wspólnego z gruczołem tarczowym.
Z wynikami badań należy skonsultować się z endokrynologiem.