Wybrzuszenie po operacji przepukliny pachwinowej

Miesiąc temu miałem operacje przepukliny pachwinowej metodą z użyciem siatki wzmacniającej. Rana dość szybko się zagoiła. Niestety zauważyłem już od samego początku pokaźne zgrubienie wzdłuż rany. Lekarz oglądający ranę po dwóch tygodniach stwierdził, iż jest to spowodowane na skutek blizny i siatki, która się tak uformowała. Powiedział również, że z biegiem czasu zgrubienie powinno się zmniejszać. Od momentu operacji nie powróciłem jeszcze do uprawiania żadnego sportu i prowadzę oszczędny tryb życia. Niestety niepokoi mnie pewna rzecz. W momencie wciągnięcia brzucha lub lekkiego napięcia wydaje mi się iż owe zgrubienie powiększa się, a dokładniej nie *wciąga* do środka tak jak reszta część brzucha. Poza tym zauważyłem, że rano zgrubienie jest mniejsze tak jakby delikatnie chowało sie do środka, natomiast wieczorem uwypuklenie jest już pokaźniejsze. Pamiętam, że identycznie *zachowywała* się sama przepuklina. Oczywiście teraz zgrubienie jest powyżej miejsca przepukliny, wzdłuż rany ułożonej ukośnie.

W związku z tym mam pytanie: Czy blizna i siatka mogą się bardziej lub mniej uwypuklać? Czy mam podstawy przypuszczać, iż jeszcze przed powrotem do treningów mam już nawrót przepukliny, z tą różnicą iż jest ona trochę wyżej umiejscowiona na skutek blizny i siatki, która ją tylko podtrzymuje od dołu? Czy może jest to błąd operacyjny?

Ponieważ nie mam możliwości w tej chwili wizyty u chirurga, czy jestem w stanie sprawdzić to w jakikolwiek sposób czy to zgrubienie w miejscu rany jest tylko i wyłącznie na skutek operacji czy też ponownych kłopotów z przepukliną?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Wybrzuszenie w miejscu po plastyce przepukliny z użyciem siatki jest sytuacją typową i tym częstszą im pacjent jest szczuplejszy. Blizna plus siatka dają wybrzuszenie. Jeśli Pan napina mięśnie brzucha następuje ścieńczenie powłok i wtedy wybrzuszenie wydaje się większe. Obrzęk okolicy blizny zawsze jest większy wieczorem niż rano.

O tym czy ma Pan nawrót przepukliny trudno mi powiedzieć nie badając Pana. Aby wykluczyć nawrót w 100 procentach trzeba udać się do chirurga. Jeśli nie wyczuwa Pan sobie ubytku „dziury” w powłokach brzusznych w miejscu blizny raczej nie ma nawrotu przepukliny. Z tego jednak co mi Pan opisuje przypuszczam, że wszystko jest w porządku i nie ma powodu do zmartwień. Myślę, że jeszcze z miesiąc ograniczeń w wysiłku fizycznym i będzie Pan mógł powrócić do swoich dawnych zajęć.