Usunięcie gruczolaka w czasie kolonoskopii

Jestem po hemikolektomii prawostronnej z powodu Ca jelita grubego (2006 r.) z następową chemioterapią oraz po cholecystekomii laparoskopowej z powodu kamicy pęcherzyka żółciowego (2003 r.) oraz po usunięciu macicy z powodu mięśniaków (1984 r.).

Miesiąc temu miałam zrobioną kolonoskopie podczas, której usunięto mi polipy z jelita grubego. Rozpoznanie histopatologiczne:
1) Gruczolak zębaty błony śluzowej jelita grubego z cechami dysplazji małego stopnia. Zmiana najprawdopodobniej usunięta w całości. (Materiał częściowo skoagulowany)

2) Polip hyperplastyczny błony śluzowej jelita grubego i polipowaty wycinek śluzówki z niewielkimi naciekami zapalnymi typu przewlekłego.

Bardzo proszę o interpretację oraz rady dotyczące dalszego leczenia (postępowania) w tej sytuacji. Mam lat 72.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Zmiany są łagodne i usunięte w całości. Częściowa koagulacja brzeżna związana jest z użytą specjalną pętlą diatermiczną, która odcina zmianę i przyżega (naturalny sposób postępowania). W przebadanej śluzówce widoczny jest także stan zapalny przewlekły. Jeśli związane są z tym jakieś dolegliwości należałoby włączyć leki przeciwzapalne skierowane ściśle na śluzówkę jelita grubego. Myślę, że za około pół do roku warto byłoby wykonać kontrolną kolonoskopię. O dalszym postępowaniu powinien dokładnie zadecydować gastroenterolog.