Krótki Barrett

W badaniu gastroskopowym wykryto u mnie *oesophagus Barretti*. Badanie zostało powtórzone po dwóch miesiącach z rozpoznaniem *krótkiego Barretta*. Proszę o wskazanie metody leczenia. Miałem przepisywane różne leki zmniejszające kwasy trawienne. Nadal odczuwam bóle w okolicach mostka i poniżej. Teraz został mi przepisany lek na refluks, chorobę wrzodową żołądka, który przyjmuję. Bóle nadal występują.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Przełyk Barreta to obecność nabłonka walcowatego z niekompletną metaplazją jelitową w dolnym odcinku przełyku. W zależności od tego czy metaplazja jest w formie dłuższych czy krótszych ‘języków śluzówkowych’ nazwa brzmi ‘krótki lub długi Barrett’.

Leczenie przełyku Barreta polega na terapii farmakologicznej, zabiegach endoskopowych lub operacji antyrefluksowej.
W leczeniu farmakologicznym stosuje się leki zmniejszające sekrecję soków żołądkowych (inhibitory pompy protonowej, antagoniści receptora H2, jak również leki prokinetyczne). Daje to zahamowanie zmian związanych z refluksem żołądkowo-przełykowym i czasem samoistne cofnięcie się zmian.

Leczenie endoskopowe ma na celu zniszczenie nabłonka Barreta i zastąpienie go nabłonkiem typowo przełykowym. Działania endoskopowe wymagają jednoczesnego podawania inhibitorów pompy protonowej.

Leczenie chirurgiczne, z uwagi na duże możliwości leczenia farmakologicznego i endoskopowego, jest ostatecznością. Podstawową operacją antyrefluksową jest fundoplikacja Nissena (owinięcie dna żołądka wokół całego obwodu dolnej części przełyku). Operacja ta wykonywana jest obecnie najczęściej drogą laparoskopii.

Więcej na stronie: http://www.epacjent.pl/artykul.php?idartykul=648