Atypia gruczołów żołądka

Odebrałam wynik badania histopatologicznego wycinka polipa, który znaleziono u mnie podczas gastroskopii żołądka. W badaniu tym napisano:
dysplazja gruczołów typu indefinite atypia oraz bardzo drobny fragment normotypowego nabłonka płaskiego
Co to oznacza?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Wynik badania histopatologicznego oznacza dysplazję czyli nieprawidłowy rozwój gruczołów błony śluzowej żołądka typu nieokreślonej atypii oraz prawidłowe bardzo drobny fragment nabłonka płaskiego (prawdopodobnie z przełyku).

Atypia to zespół nieprawidłowych cech w budowie komórek. Dotyczy zwłaszcza komórek nowotworowych - podejrzenie.
Myślę, że z wynikiem tym należy skonsultować się z gastroenterologiem. Możliwe, że będzie potrzebne wykonanie kontrolnej gastroskopii, najlepiej z całkowitym usunięciem polipa i szczegółowym przebadaniem go histopatologicznym (w miarę możliwości - materiał całościowy).