Aktywne zapalenie tarczycy i jego leczenie

Miałam robioną biopsję rozlanego obszaru w lewym płacie tarczycy i otrzymałam taki oto wynik:
W aspiratach całe pole widzenia rozmazów pokryte przez elementy tkanki chłonnej z komórkami centrów rozmnażania gródek chłonnych , zmieszane ze skupieniami zmienionych, różnokształtnych tyreocytów. Koloidu brak.
Obraz cytologiczny aktywnej fazy przewlekłego zapalenia tarczycy .
Do obserwacji klinicznej.
Chcę się dowiedzieć jak powinno przebiegać dalsze leczenie?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

O dalszym leczeniu oczywiście musi zadecydować endokrynolog. Miąższ tarczycy objęty jest obecnie procesem zapalnym i to w fazie aktywnej, ostrej. Prawdopodobnie leczenie będzie wymagało zastosowania środków przeciwzapalnych, być może antybiotyku i jeśli występują zaburzenia w poziomie hormonów tarczycy podaż tychże hormonów. Taki stan zapalny powinno się powoli opanować farmakologicznie.