Nosicielstwo WZW typu B

Jestem mamą 1,5 rocznej dziewczynki. W ciąży dowiedziałam się, że jestem nosicielem WZW typ B. Zszokowało mnie to, ponieważ do końca nie wiedziałam co to oznacza, a nawet jeśli z kimś rozmawiałam wszyscy twierdzili, że moje życie jest zagrożone. Jestem młodą kobietą i chcę o siebie dbać. Lubię chodzić na solarium, ale zaczęłam mieć obawy czy i to mi jakoś nie zaszkodzi. Nie wiem także czy powinnam stosować jakąś dietę w tym przypadku. Od momentu jak się dowiedziałam, że mam w sobie tą chorobę nie byłam u lekarza ponieważ boję się, że to będzie jakaś straszna diagnoza. Męczy mnie ta nieświadomość dlatego pisząc do pana jest mi łatwiej.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety, ale nosicielstwo wirusa zapalenia wątroby typu B jest bardzo niebezpieczne. Na pewno powinna Pani zgłosić się do poradni chorób zakaźnych i przez tą poradnię być prowadzona. Nosicielstwo może być skojarzone z przewlekłym zapaleniem. Takie zapalenie może powodować marskość wątroby, a nawet bardzo rzadko, ale zdarza się raka wątroby.
W przewlekłym zapaleniu wątroby należy prowadzić odpowiedni tryb życia, dietę i przyjmować leki.
Jednak, aby dokładnie określić stan wątroby musi Pani udać się do poradni chorób zakaźnych. Tam wytłumaczą dokładnie co dalej powinna Pani robić.

Solarium w nosicielstwie WZW typu B raczej nie jest przeciwwskazane.
I najważniejsza rzecz. Musi Pani sprawdzić czy Pani dziecko też nie jest zakażone.
Niestety problem jest poważny i należy jak najszybciej z nim udać się do lekarza.
Proszę tego nie bagatelizować.