Torbiele śledziony - czy usuwana jest cała śledziona?

Czeka mnie zabieg chirurgiczny na śledzionie. Mam torbiele na śledzionie i powiększony górny płat płynem, przylegający do żołądka. Czy będzie usuwana cała śledziona, czy tylko część? Jaki jest okres rekonwalescencji po operacji?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Trzeba niestety usunąć całą śledzionę, gdyż tylko w ten sposób operuje się ten narząd. Ewentualnie drobne fragmenty zdrowego miąższu śledziony można wszczepić w sieć, aby w pewnym stopniu wszczepy przejęły funkcję śledziony. Zabezpieczy to organizm przed całkowitą utratą narządu. O tym wszystkim jak zoperować śledzionę zadecyduje chirurg bezpośrednio w czasie zabiegu.

Okres rekonwalescencji to około 2 miesiące po zabiegu, jeśli zabieg będzie wykonywany metodą klasyczną. Jeśli zabieg będzie wykonywany metodą laparoskopową maksymalny okres rekonwalescencji to góra jeden miesiąc.