Treść białkowo-krwista w części scytolizowana z biopsji guzka piersi

Odebrałam właśnie wynik biopsji pobranej z guzka piersi lewej. Nie ukrywam zdenerwowania. Rozpoznanie kliniczne to: tu mammae sin - wiem już z poprzednich Pana odpowiedzi, że to znaczy dosłownie guz sutka, nic konkretnego. Ale w rozpoznaniu histopatologicznym dodane jest: treść białkowo-krwista w części scytolizowana - i to mnie niepokoi, bo to groźnie brzmi. Czy mógłby mi Pan napisać co to oznacza?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety takie rozpoznanie cytologiczne też nic konkretnego nie mówi. Strzykawką zaaspirowano treść z guza bez wartościowej tkanki do badania (bez komórek, komórki rozpadłe - scytolizowane) - materiał taki jest nie do oceny. Albo powtórzy się badanie - biopsje, albo wytnie guz w całości i oceni dokładnie w badaniu histopatologicznym materiał całościowo. O wszystkim musi zadecydować lekarz prowadzący.