Powstawanie zbiorników okołotrzustkowych w ostrym zapaleniu trzustki

Brat na wskutek ostrego zapalenia trzustki przeszedł dwa miesiące temu operację usunięcia martwej części trzustki, śledziony oraz powstałych zbiorników okołotrzustkowych. Skutkiem ubocznym przebytej operacji jest przetoka. Założono dren. Ścieka do niego około 200 ml płynu na dobę. W pierwszym okresie po zabiegu płyn ściekający był brunatny, ale przeźroczysty. W ostatnim okresie płyn stał się mętny (zawartością ropy). Na kontrolnym badaniu TK okazało się, że odrodziły się zbiorniki okołotrzustkowe.

Moje pytanie dotyczy zbiorników oraz płynu ściekającego do worka.
Co jest przyczyną powstania na nowo zbiorników i zmieniającego się zabarwienia płynu?
Czy ponownie będzie musiał się poddać zabiegowi?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety tworzące się nowe zbiorniki mogą świadczyć o dalej toczącym się procesie zapalnym w pozostałej części trzustki oraz w tkankach otoczenia. Płyn, który zmienił barwę i stał się mętny, ropny świadczy o zakażeniu bakteryjnym treści martwiczej wewnątrz jamy brzusznej. Na pewno chirurdzy będą rozważać powtórne otwarcie jamy brzusznej celem opróżnienia zbiorników i ewentualnego oczyszczenia z tkanek martwiczych. O wszystkim zadecydują po analizie badań i stanie klinicznym pacjenta.