Hemoroidy po porodzie i postępowanie domowe

Podczas ciąży nabawiłam się hemoroidów, które niestety podczas porodu się powiększyły, jednak az tak bardzo nie bolały, nie było również krwawienia. Teraz, prawie dwa miesiące po porodzie każdy stolec oddaje z krwią (czasami nawet sporo), nie sa to bolesne wypróżnienia, ale zauważyłam, że w pewnym momencie wypróżnienia zanika mi parcie i bardzo ciężko jest mi *zakończyć*. Ponadto od kilku dni odczuwam okropny ból okolicach kości ogonowej (jak siadam czuje jakby mi cos tam sie przesuwało) - dzisiaj postanowiłam to obejrzeć i sie przeraziłam ponieważ miejsce od kości ogonowej w dól (*pasek*) mam całe zasinione, przekrwione, a wokól odbytu jest sporo wystajacych hemoroidów i guzków (bladych).

Co to może być i ewentualnie co może mi pomóc w złagodzeniu bólu, bo w tej chwili nie mogę normalnie usiąść, a wstać jest jeszcze gorzej. Dodam jeszcze, że hemoroidy te na zewnątrz mnie nie bolą, boli mnie w środku, a nieraz nawet kłuje.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Na pewno z tym problemem należy udać się do chirurga ogólnego lub jeśli jest taka możliwość proktologa. Opisywane przez Panią dolegliwości i stan miejscowy wskazują na stan zapalny żylaków odbytu czyli dokładnie hemoroidów. W takim stadium jak Pani przedstawia jedynie mogą poskutkować właściwie leki dostępne na receptę. Jednak zanim uzyska Pani poradę fachową bezpośrednią w chwili obecnej radzę najlepiej nabyć lek na żylaki odbytu dostępne bez recepty i stosować w formie kremu, 2 razy dziennie, przy użyciu specjalnego aplikatura. Oprócz tego można zastosować ogólnie leki przeciwbólowe doustnie także dostępne bez recepty. Także można złagodzić stan zapalny używając przymoczków (gazików nasączonych chłodnym wywarem z kory dębu) 3-4 razy dziennie w okolicę ujścia odbytu przez około 10 minut.