Przewlekłe zapalenie lub naciek rozrostowym pęcherzyka żółciowego

Bardzo proszę o opinie na temat badania tomografii komputerowej jamy brzusznej. Co to oznacza? Jak powinno przebiegać leczenie?

- wątroba prawidłowej wielkości z licznymi torbielami o wielkości od 3 do 42mm - największa, policystyczna torbiel, a właściwie skupisko torbieli zlokalizowana jest na granicy segementu VI i V i ma wym 45x34x42mm
- przewody żółciowe wewnątrz i zewnatrzwatrobowe nieposzerzone
- pęcherzyk żółciowy o miejscowo pogrubiałych do 4mm ścianach, które ulegają intensywnemu wzmocnieniu kontrastowemu. Zmieniona jest przednia i boczna ściana pęcherzyka, od strony przyśrodkowej ściana pęcherzyka jest morfologicznie prawidłowa, o grubości do 2mm
- tkanka tłuszczowa wokół pęcherzyka żółciowego bez cech nacieku
- śledziona, trzustka, nerki i nadnercza prawidłowe
- pęcherz moczowy prawidłowy
- narząd rodny bez zmian
- nie ma płynu w jamie otrzewnej i jamach opłucnej
- węzły chłonne wnęki wątroby, trzewne oraz zaotrzewnowe niepowiększone

Wnioski:
- torbiele proste wątroby
- przewlekle zapalenie pęcherzyka żółciowego do zróżnicowania z naciekiem rozrostowym ściany pęcherzyka

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Wynika badania tomograficznego jamy brzusznej świadczy o występowaniu torbieli w wątrobie. Są to torbiele proste, niewielkie (największy 4,5 cm), świadczące o zwyrodnieniu wątroby torbielowym, najczęściej na podłożu genetycznym, wymagające tylko obserwacji (co około 0,5-1 roku USG jamy brzusznej).

Z rozpoznaniem przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego z podejrzeniem procesu rozrostowego należy zastanowić się nad leczeniem operacyjnym. Jeśli z tym wynikiem związane są dolegliwości i kamica (należy wykonać USG jamy brzusznej, gdyż kamica pęcherzyka żółciowego może być niewidoczna w tomografii komputerowej) na pewno pęcherzyk należy usunąć operacyjnie. Jeśli nie ma dolegliwości i/lub kamicy trzeba rozważyć operacje po konsultacji z chirurgiem ogólnym (można ewentualnie powtórzyć TK za około 3 miesiące). O tym wszystkim musi zadecydować lekarz prowadzący.