Płynowe ogniska w USG sutków

Zrobiłam badanie USG sutków i cytuje: Oba sutki o utkaniu gruczołowo-tłuszczowym, w sutku prawym na godz.8, ok. 3 cm od brodawki widoczne płynowe ognisko: 8x4mm. W sutku lewym na godz.15, 3cm od brodawki ognisko o takiej samej morfologii: 10x6mm. Regionalne węzły chłonne niebadalne. Wsk. BAC.
Od 8 lat jestem na THZ, czy ten wynik jest podejrzany o nowotwór, bardzo sie boje i załamałam się. Nie wiem czy mam najpierw zrobić biopsje, czy iść z tym wynikiem do ginekologa, czy do onkologa, jakie powinny być moje pierwsze kroki?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Płynowe ogniska w USG znaczą, że z dużym prawdopodobieństwem są to torbiele. Torbiele są zmianami łagodnymi w sutkach, najczęściej występują na podłożu zwyrodnieniowym, związane są ze starzeniem się gruczołu sutkowego, nowotwór w takich strukturach to praktycznie rzadkość, THZ przyspiesza rozwój zmian zwyrodnieniowych w sutkach. Myślę, że w chwili obecnej najlepiej byłoby wykonać biopsję cienkoigłową zmian i dopiero po wyniku takiej biopsji zastanowić się nad dalszym postępowaniem. Często w czasie biopsji torbiel zostaje całkowicie opróżniona i już więcej nie pojawia się, więc jest to także metoda lecznicza występujących torbieli. O dalszym sposobie postępowania powinien zadecydować lekarz prowadzący.