Rak płaskonabłonkowy kanału odbytu

Badanie mojej żony wykazało - Czynność mięśnia łonowo-odbytniczego brak/osłabiona. Na wysokości anorectum, 4 cm od brzegu odbytu, widoczna zmiana zajmująca 1/4 kanału odbytu, zlokalizowana w śluzówce. Stwierdzono guz kanału odbytu śr. 2cm, obejmuje 1/4 obwodu. W esicy pojedyncze uchyłki. Dalej jelito ok. Po kolonoskopii diagnostycznej, badanie histopatologiczne wykazało Carcinoma planoepitheliale basaloides invasivum G II.

Jak bardzo ten rak jest złośliwy i jaka jest niezbędna ingerencja chirurgiczna?
Czy wycina się sam guz, czy również odbyt? Co ze zwieraczem?
Czy konieczna jest chemioterapia lub naświetlanie? Przed czy po zabiegu?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Rozpoznanie histopatologiczne na język polski brzmi:
Rak płaskonabłonkowy, podstawny, inwazyjny (2 stopień zaawansowania histopatologicznego w skali 3 stopniowej). Taki rak jest zazwyczaj złośliwy miejscowo czyli rozwija się naciekają okoliczne tkanki sąsiadujące niszcząc je. Z takim wynikiem najlepiej skonsultować się z onkologiem. Zapewne najpierw będzie włączona radioterapia, która spowoduje znaczne zmniejszenie guza (chemioterapia w tym rodzaju raka jest raczej nieskuteczna). Jeśli uda się znacznie zredukować masę guza przez naświetlania będzie można ewentualnie wyciąć go miejscowo tak, aby nie uszkodzić mięśni zwieraczy. Jeśli nie uzyska się efektu zmniejszenia guza niestety będzie trzeba rozważyć bardzo okaleczający zabieg tzw. brzuszno-kroczową amputację odbytnicy. W takim zabiegu usuwa się odbyt wraz z odbytnicą i otaczającymi tkankami zamykając na ślepo końcowy odcinek przewodu pokarmowego i wyłaniając "sztuczny odbyt".