Powikłania po operacji tętniaka aorty brzusznej

Mój mąż miał operacje tętniaka aorty brzusznej 2 miesiące temu. Operacja tradycyjna z protezą od odcinka brzusznego do pachwin. Po operacji wszystko wyglądało dobrze. Mąż wyszedł ze szpitala po dwóch tygodniach, jedyną dolegliwością było puchnięcie lewej nogi oraz ból w jądrach. Lekarz prowadzący twierdził, że to dolegliwość tymczasowa i szybko minie. Jednak tak się nie stało, pomimo dobrych wyników badań (badanie na przepływowość krwi) noga nadal jest mocno opuchnięta i ból jąder dalej się utrzymuje. Czy to oznacza, że jest wszystko w porządku?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Operacja założenia protezy aortalno-dwuudowej jest bardzo ciężkim zabiegiem i okres rekonwalescencji jest zazwyczaj bardzo długi. Bóle jądra oraz obrzęk kończyny dolnej lewej może być związany jeszcze z niepełnym ukrwieniem tychże narządów, a także podrażnieniem nerwów w czasie zabiegu. Takie dolegliwości powinny powoli się wycofywać w czasie przywracania odpowiednich funkcji nerwowych i ukrwienia struktur anatomicznych. Jednak to wymaga czasu. Zazwyczaj około 6 miesięcy.