Zmiana na czole, czy to może być kaszak?

Od ponad pół roku odczuwam zmianę w okolicy prawego guza czołowego. Nie wiem co to jest, guz nie rośnie, ale boli napadowo, jakby silne ukłucie w sam środek tej zmiany. Gdy dotykam, pukam w to miejsce to tak jakby to była zwykła kość tylko, że uwypuklona. Najgorsze jest to, ze ten guz widać.

Zmiana umiejscowiona jest po prawej stronie czoła, ok. 2 cm nad łukiem brwiowym. Jest to dobrze wyczuwalne i twarde. Zmiana ta wydaje się być przytwierdzona do kości czaszki, a skóra swobodnie się nad guzkiem przesuwa, natomiast on sam się nie przemieszcza. Na skórze nie ma żadnych zmian, jedynie zauważalne gołym okiem wybrzuszenie o średnicy ok. 1 cm-1,5cm, spowodowane guzkiem pod spodem. Zmiana badaniu palcami nie jest bolesna. Mam 35 lat i już kilka badań za sobą, ponieważ bólom głowy towarzyszyły zawroty. Miałam robioną TK i MR, ale nic nie wykazały. Dopiero kiedy zostało zrobione prześwietlenie styczne czaszki wyszło na prześwietleniu półkoliste zacienienie w tkankach miękkich okolicy prawego guza czołowego bez łączności z blaszką kostną (zwapnienie po przebytym krwiaku? Kaszak?). Nie dopuszczam możliwości, że guzek jest efektem urazu mechanicznego. Więc chyba krwiak odpada. Natomiast nie wiem co to jest kaszak. Wcześniej nie obserwowałam u siebie podobnych zmian.

Próbowałam szukać podobnie opisywanych przypadków w internecie, ale z negatywnym skutkiem. Chciałbym dowiedzieć się, z czym ewentualnie mam do czynienia i jak to się leczy? Jakie czekają mnie badania, żeby dowiedzieć się czy to rzeczywiście jest kaszak?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Najlepiej w tej sprawie bezpośrednio skonsultować się z chirurgiem ogólnym. On po badaniu zadecyduje o dalszym postępowaniu z tą zmianą. Być może rzeczywiście jest to kaszak.

Kaszak to torbiel zastoinowa, tworząca się w obrębie gruczołów łojowych, a także mieszków włosowych. Najczęściej występuje na skórze głowy, tułowia rzadziej na mosznie i wargach sromowych większych. Jest to guz różnych rozmiarów (od kilku milimetrów do kilku centymetrów), koloru cielistego. Spoistość kaszaka jest różna, od zmian miękkich do twardych. Ma z reguły gładką powierzchnię i jest przesuwalny wobec podłoża. Dość często na powierzchni kaszaka widać ciemny punkt co wskazuje na zaczopowany przewód mieszka włosowego. Zawartość torbieli czasami wydostaje się samoistnie wskutek pęknięcia lub przez wyciśnięcie zmiany. Zawartość jest żółtawo-biaława, kaszowata i cuchnąca.
Leczenie kaszaka polega na chirurgicznym usunięciu zmiany.