Powierzchniowy rak trzonu macicy o średnicy

Mama miała operacje usunięcia narządu rodnego - macicy (całkowite wypadanie).
Wynik badania histopatologicznego jest następujący:
Rozpoznanie: Do badania nadesłano macicę o wym. 9,5x5x3cm, część pochwowa szyjki twarda, zrogowaciała, myometrium grubości 1,1 mm. Endometrium grubości ok 1 mm. AB) część pochwowa, C) kanał, D) trzon z bloną.
Mikroskopowo:
Ad. AB) Cervicitis chronica cum keratinisatio portionis vaginalis
Ad. CD) Endocervicitis chronica minoris gradus. Focus minutus (diametri circa 2 mm) superficialis adenocarcinomatis clarocellularis corporis uteri.

Jakie zalecane jest dalsze działanie? Jakie badania? Czy usuniecie jajników jest w tej sytuacji wskazane?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Tłumaczenie na język polski rozpoznania histopatologicznego brzmi:
Ad. AB) Zapalenie szyki macicy przewlekłe ze zrogowaceniem odcinka pochwowego
Ad. CD) Zapalenie błony śluzowej szyjki macicy stopnia małego. Ognisko bardzo niewielkie (średnicy około 2 mm) powierzchniowego gruczolakoraka jasnokomórkowego trzonu macicy.

Rozpoznanie raka powstało przypadkowo. Ognisko raka jest minimalne, bez cech inwazyjności, ograniczone tylko do śluzówki, najbardziej początkowe stadium zaawansowania. Wycięcie macicy całkowicie leczy nowotwór o taki stopniu zaawansowania. Oczywiście w tej sprawie należy skonsultować się z ginekologiem. Myślę, że nie trzeba już dodatkowo wykonywać żadnych badań (ewentualnie USG jamy brzusznej i RTG klatki piersiowej celem oceny istnienia ognisk przerzutowych - wątpiąca sytuacja). Wycinanie jajników nie jest w tej sytuacji konieczne. O dalszym postępowaniu musi zadecydować ginekolog.